Wiele osób zadaje nam pytania jak to możliwe że da się wyprodukować coś bez chemicznych dodatków do żywności. Klienci ci przez lata przyzwyczajani przez duże koncerny, że każdy rodzaj żywności musi być z E dodatkami nie mają wiedzy na temat tego że jeszcze nie cały wiek temu żywność istniała bez tych(często bardzo szkodliwych ) substancji a człowiek z powodzeniem obchodził się bez nich. Artykuł ten oraz cały blog postara się przybliżyć czytelnikowi część prawdy na ten temat.
Czytaj dalej Jak powstają dobre konserwy?Kategoria: Blog
Pasteryzacja, sterylizacja, apertyzacja, tyndalizacja- jak rozróżnić te pojęcia?
Pasteryzacja
Jest to jedna z popularniejszych metod stosowanych powszechnie w gospodarstwach domowych. Polega w dużym skrócie na podgrzaniu żywności którą chcemy utrwalić do temperatury ok. 100C.
Osiągniecie takiej temperatury pomaga tylko częściowo w zniszczeniu drobnoustrojów i enzymów które są odpowiedzialne za rozkład żywności. Zwykle nie jesteśmy w stanie stwierdzić jaką rzeczywiście temperaturę osiągnął nasz wyrób gotowany w garnku dlatego też metoda pasteryzacji nie nadaje się do konserwacji żywności która ma być przechowywana latami np. konserw
Czytaj dalej Pasteryzacja, sterylizacja, apertyzacja, tyndalizacja- jak rozróżnić te pojęcia?